| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
The Chinese Automobile Company initially developed a long-distance off-road vehicle called the EQ140 (25Y), which achieved many achievements on the battlefield and was dubbed a 'hero vehicle'.
EQ2082E6D, also called EQ240 or 25Y, is a 2.5-ton six-wheel-drive military long-head diesel off-road vehicle developed early by DF company. It was once called a 'hero car'. Its features include a winch, light net, protective net, anti-aircraft lights, gun rack, towing device, and dual fuel tanks. Because it has undergone actual combat testing and its off-road properties have been recognized, it was later put into civilian use. The tail panel of the cargo box can be folded down, and there are 2 folding ladders at the rear, and a folding seat can be installed inside. It is also equipped with a removable tarpaulin pole to prevent rain and sand.
| Basic information | |
| drive | 6*6 |
| direction | left rudder |
| Chassis size | 6430×2380×2580mm |
| Vehicle size | / |
| total mass | 7800kg |
| curb weight | 4370kg |
| Chassis configuration | |
| Cab | Pointed, single row, air-conditioned |
| Number of seats | 3 people |
| Wheelbase | 3190+1100mm |
| Frame | 860*232mm |
| engine | Cummins B170 33 |
| Gearbox assembly | Manual 5 speed |
| transfer case assembly | High and low gears |
| Maebashi | 2.5T |
| middle bridge | 2.5T |
| rear axle | 2.5T |
| tank | 140+70L |
| circuit | 24V circuit system |
| suspension system | Leaf spring 9/13 |
| Braking method | Air brake |
| tire | 11R18 (6+1) |
| Bodywork configuration | |
| Modification size | ≥3540mm |
| engine | |
| engine | Cummins B170 33 |
| horsepower | 170 |
| emission | National Three |
| Displacement | 5.9L |
| Number of cylinders | 6 |
| Output power | 125kw |
| Torque | 560N.m |
| Speed | 2500rpm |
| Fuel type | diesel fuel |
| Performance parameters | |
| speed | 85km/h |
| wading depth | 535mm |
| approach angle | 45° |
| departure angle | 44° |
| front overhang | 1340 |
| Rear suspension | 630 |
| Wheelbase | 1774mm |
| ground clearance | 285mm |
| gradeability | 60% |
| Obstacle clearance height | 415mm |
| other | |
| other | Water buckets, oil buckets, fire extinguishers, vehicle tools, tarpaulin poles |








The first step: Negotiate purchase requirements
Customers can inform us of their needs by phone/WeChat or on-site inspection.
Step 2: Customize the plan
The company will recommend corresponding models or customize vehicle configurations according to your needs.
Step Three: Sign the Contract
Both parties sign a vehicle purchase and sale contract and pay the contract deposit in advance (the contract can be signed by fax or in person).
Step 4: Arrange production
Issue production plans and arrange production.
Step Five: Vehicle Completion
After the vehicle is offline for inspection, the remaining balance of the vehicle must be paid and relevant procedures completed.
Step Six: Logistics Departure
Customers can pick up the vehicle from the factory, or negotiate with our company to arrange delivery to a designated location.
other :
1. The company can provide customers with export customs declaration services.
2. Complete after-sales service station to solve your worries!