| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
This flat-head 'Bobcat' off-road truck is a modified and upgraded version of the 'Hero Truck' 25Y. Our company launched a flat-head six-wheel drive off-road truck based on demand that is more in line with the market. This new vehicle inherits the superior performance of the original with even greater functionality and maneuverability.
'Bobcat' six-wheel drive off-road truck is an improvement of our company on the basis of DF classic model EQ2082E6D two-and-a-half-ton long-head diesel off-road vehicle. The cab adopts a flat-top one-row and a half cab, which is comfortable and luxurious and has a wide field of view. The same length, but more powerful functions. The cargo box is 4 meters long and can carry 2.5 tons of cargo on off-road conditions. It can carry at least 4 tons on flat and solid road surfaces. The cargo box floor is made of pure iron with anti-slip patterns. Folding seats are installed on both side panels, and there are 2 folding ladders at the rear.
| Basic information | |
| drive | 6*6 |
| direction | left rudder |
| Chassis size | / |
| Vehicle size | 6720×2480×2680mm |
| total mass | 7800kg |
| curb weight | 5230kg |
| Loading quality | 2500kg (off-road) |
| Traction quality | 2500kg |
| Chassis configuration | |
| Cab | Flat head, one and a half rows, with air conditioning |
| Number of seats | 3 people |
| Wheelbase | 3130+1065mm |
| Frame | 860*232mm |
| engine | Cummins B170 33 |
| Gearbox assembly | Manual 5 speed |
| transfer case assembly | High and low gears |
| Maebashi | 2.5T |
| middle bridge | 2.5T |
| rear axle | 2.5T |
| tank | 160L |
| circuit | 24V circuit system |
| suspension system | Leaf spring 9/13 |
| Braking method | Air brake |
| tire | 305/80R18 (6+1) single tire can bear a maximum load of 2000kg |
| Bodywork configuration | |
| Tops | 3600*2300*800mm |
| engine | |
| engine | Cummins B170 33 |
| horsepower | 170 |
| emission | National Three |
| Displacement | 5.9L |
| Number of cylinders | 6 |
| Output power | 125kw |
| Torque | 560N.m |
| Speed | 2500rpm |
| Fuel type | diesel fuel |
| Performance parameters | |
| speed | 87km/h |
| wading depth | 1100mm |
| approach angle | 27° |
| departure angle | 43° |
| front overhang | 1340 |
| Rear suspension | 770 |
| Wheelbase | 1774mm |
| ground clearance | 285mm |
| gradeability | 60% |
| Slope holding ability | 40% |
| other | |
| other | Water buckets, oil buckets, fire extinguishers, vehicle tools, tarpaulin poles |













The first step: Negotiate purchase requirements
Customers can inform us of their needs by phone/WeChat or on-site inspection.
Step 2: Customize the plan
The company will recommend corresponding models or customize vehicle configurations according to your needs.
Step Three: Sign the Contract
Both parties sign a vehicle purchase and sale contract and pay the contract deposit in advance (the contract can be signed by fax or in person).
Step 4: Arrange production
Issue production plans and arrange production.
Step Five: Vehicle Completion
After the vehicle is offline for inspection, the remaining balance of the vehicle must be paid and relevant procedures completed.
Step Six: Logistics Departure
Customers can pick up the vehicle from the factory, or negotiate with our company to arrange delivery to a designated location.
other :
1. The company can provide customers with export customs declaration services.
2. Complete after-sales service station to solve your worries!