| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
The four-wheel drive RV is based on the classic DF EQ2070 chassis. It is converted into an RV based on its original excellent performance. It is equipped with shower rooms, toilets, and stoves for home use, which can meet the needs of a family of three for travel and office use. The four-wheel drive RV is based on the classic DF EQ2070 chassis. It is converted into an RV based on its original excellent performance. It is equipped with shower rooms, toilets, and stoves for home use, which can meet the needs of a family of three for travel and office use. The four-wheel drive RV is based on the classic DF EQ2070 chassis. It is converted into an RV based on its original excellent performance. It is equipped with shower rooms, toilets, and stoves for home use, which can meet the needs of a family of three for travel and office use.
| Basic information | |
| drive | 4*4 |
| direction | Left rudder/right rudder |
| Vehicle size | 6900*2500*3780mm |
| curb weight | 8820kg |
| Chassis configuration | |
| Cab | Flat head, one and a half rows, with air conditioning |
| Number of seats | 3 people |
| Wheelbase | 3600mm |
| Frame | 860*232mm |
| engine | Cummins B190 33/B210 33 |
| Gearbox assembly | Manual 5-speed/6-speed/small eight-speed |
| transfer case assembly | High and low gears |
| Maebashi | 3.6T |
| rear axle | 4.1T |
| tank | Make it as large as possible according to the spatial location |
| circuit | 24V circuit system |
| suspension system | Leaf spring8/12 |
| Braking method | Air brake |
| tire | 14.00R20 (4+2) |
| Bodywork configuration | |
| Tops | 4200*2400*1900mm |
| engine | |
| engine | Cummins B190 33 |
| horsepower | 190 |
| emission | National Three |
| Displacement | 5.9L |
| Number of cylinders | 6 |
| Output power | 140kw |
| Torque | 640N.m |
| Speed | 2500rpm |
| Fuel type | diesel fuel |
| Performance parameters | |
| speed | 88km/h |
| approach/departure angle | 35°/32° |
| front/rear suspension | 1500/1800mm |
| Wheelbase | 1876/1870mm |
| ground clearance | 400mm |
| gradeability | 60% |
| Mileage | 500km |
| other | |
| other | Vehicle-mounted fresh water tank 1000L, vehicle-mounted fuel storage tank 1000L, 2 beds, American Coleman 8743 vehicle air conditioner, 430L dual-temperature freezer, 1.8-meter workbench, 6000W diesel engine, 3000W inverter, Midea 1500W induction cooker, 1000W wall-mounted water heater 20L, 60L sewage tank, awning length 4 meters and stretched outward by 3 meters, the whole cab Body roll cage, 200kg can be stored on the top of the cab, 300kg can be stored on the top of the rear cabin, 10L/min water pump, leakage protection circuit, LED lighting, front and rear high-definition video cameras, 1T hard drive to store video images, bathroom two-speed exhaust fan, sink, sink, toilet. |



















The first step: Negotiate purchase requirements
Customers can inform us of their needs by phone/WeChat or on-site inspection.
Step 2: Customize the plan
The company will recommend corresponding models or customize vehicle configurations according to your needs.
Step Three: Sign the Contract
Both parties sign a vehicle purchase and sale contract and pay the contract deposit in advance (the contract can be signed by fax or in person).
Step 4: Arrange production
Issue production plans and arrange production.
Step Five: Vehicle Completion
After the vehicle is offline for inspection, the remaining balance of the vehicle must be paid and relevant procedures completed.
Step Six: Logistics Departure
Customers can pick up the vehicle from the factory, or negotiate with our company to arrange delivery to a designated location.
other :
1. The company can provide customers with export customs declaration services.
2. Complete after-sales service station to solve your worries!