| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
This flat-head 'Bobcat' off-road truck is a modified and upgraded version of the 'Hero Truck' 25Y. Our company launched a flat-head six-wheel drive off-road dump truck based on demand that is more in line with the market. This new vehicle inherits the superior performance of the original with even greater functionality and maneuverability.
The 'Bobcat' six-wheel-drive off-road dump truck is an improvement made by our company on the basis of the classic model EQ2082E6D two-and-a-half-ton long-head diesel off-road vehicle. The cab adopts a flat-top one-row and a half cab, which is comfortable and luxurious and has a wide field of view. The same length, more powerful functions, the 5-ton six-wheel drive light dump truck is more powerful than a conventional light truck. The 6*6 split-second six-wheel drive allows it to drive on harsh road sections. The special off-road tires, high wading depth, and high obstacle clearance height are all built for off-road use.
| Basic information | |
| drive | 6*6 |
| direction | left rudder |
| Chassis size | / |
| Vehicle size | 6550×2510×2760mm |
| total mass | 7800kg |
| curb weight | 6250kg |
| Chassis configuration | |
| Cab | Flat head, one and a half rows, with air conditioning |
| Number of seats | 3 people |
| Wheelbase | 3130+1065mm |
| Frame | 860*232 (double layer) mm |
| engine | Cummins B170 33 |
| Gearbox assembly | Manual 5 speed |
| transfer case assembly | High and low gears |
| Maebashi | 2.5T |
| middle bridge | 2.5T |
| rear axle | 2.5T |
| tank | 160L |
| circuit | 24V circuit system |
| suspension system | Leaf spring 9/13 |
| Braking method | Air brake |
| tire | 8.25R20 (10+1) |
| Bodywork configuration | |
| Tops | Self-unloading container 3900×2300×900mm |
| engine | |
| engine | Cummins B170 33 |
| horsepower | 170 |
| emission | National Three |
| Displacement | 5.9L |
| Number of cylinders | 6 |
| Output power | 125kw |
| Torque | 560N.m |
| Speed | 2500rpm |
| Fuel type | diesel fuel |
| Performance parameters | |
| speed | 87km/h |
| wading depth | 1000mm |
| approach angle | 25° |
| departure angle | 23° |
| front overhang | 1390 |
| Rear suspension | 960 |
| Wheelbase | 1680/1996/1996mm |
| ground clearance | 280mm |
| gradeability | 60% |
| Slope holding ability | 40% |
| other | |
| other | Water buckets, oil buckets, fire extinguishers, vehicle tools, tarpaulin poles |














The first step: Negotiate purchase requirements
Customers can inform us of their needs by phone/WeChat or on-site inspection.
Step 2: Customize the plan
The company will recommend corresponding models or customize vehicle configurations according to your needs.
Step Three: Sign the Contract
Both parties sign a vehicle purchase and sale contract and pay the contract deposit in advance (the contract can be signed by fax or in person).
Step 4: Arrange production
Issue production plans and arrange production.
Step Five: Vehicle Completion
After the vehicle is offline for inspection, the remaining balance of the vehicle must be paid and relevant procedures completed.
Step Six: Logistics Departure
Customers can pick up the vehicle from the factory, or negotiate with our company to arrange delivery to a designated location.
other :
1. The company can provide customers with export customs declaration services.
2. Complete after-sales service station to solve your worries!