| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
DF245 is a three-and-a-half-ton off-road truck developed by the DF company. It is equipped with special facilities such as a winch and flip-up seats. It is mainly used to carry people and cargo. The 6x6 drive can travel in forests, deserts, and swamps, and it also has certain wading capabilities.
The engine has a preheating function, and the vehicle can start smoothly at an ambient temperature of -41°C. The cargo box floor is made of corrugated board with anti-slip patterns. It can effectively protect the people and materials in the cargo box in windy, sandy and rainy weather.
| Basic information | |
| drive | 6*6 |
| direction | left rudder |
| Chassis size | / |
| Vehicle size | 8010×2400×34750mm (excluding tarpaulin poles) |
| total mass | 10800kg |
| curb weight | 7180kg |
| Chassis configuration | |
| Cab | Pointed, single row, air-conditioned |
| Number of seats | 3 people |
| Wheelbase | 3600+1250mm |
| Frame | 860*232mm (double layer) |
| engine | Cummins B190 33 |
| Gearbox assembly | Manual 5-speed/6-speed/small eight-speed |
| transfer case assembly | High and low gears |
| Maebashi | 3.5T |
| middle bridge | 3.5T |
| rear axle | 3.5T |
| tank | 300L |
| circuit | 24V circuit system |
| suspension system | Leaf spring10/14 |
| Braking method | Air brake |
| tire | 12.5R20 (6+1) |
| Bodywork configuration | |
| Cargo box inner dimensions | 5100*2200*2100mm |
| engine | |
| engine | Cummins B190 33 |
| horsepower | 190 |
| emission | National Three |
| Displacement | 5.9L |
| Number of cylinders | 6 |
| Output power | 140kw |
| Torque | 640N.m |
| Speed | 2500rpm |
| Fuel type | diesel fuel |
| Performance parameters | |
| speed | 90km/h |
| approach angle | 31° |
| departure angle | 14° |
| Wheelbase | 1906mm |
| ground clearance | 330mm |
| wading depth | 600mm |
| Obstacle clearance height | 480mm |
| other | |
| other | Vehicle tools |














The first step: Negotiate purchase requirements
Customers can inform us of their needs by phone/WeChat or on-site inspection.
Step 2: Customize the plan
The company will recommend corresponding models or customize vehicle configurations according to your needs.
Step Three: Sign the Contract
Both parties sign a vehicle purchase and sale contract and pay the contract deposit in advance (the contract can be signed by fax or in person).
Step 4: Arrange production
Issue production plans and arrange production.
Step Five: Vehicle Completion
After the vehicle is offline for inspection, the remaining balance of the vehicle must be paid and relevant procedures completed.
Step Six: Logistics Departure
Customers can pick up the vehicle from the factory, or negotiate with our company to arrange delivery to a designated location.
other :
1. The company can provide customers with export customs declaration services.
2. Complete after-sales service station to solve your worries!