| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
DFEQ5096MCTSS Warrior six-wheel-drive protective off-road chassis was developed by our company in cooperation with DF. It is suitable for troop patrols, outdoor training, emergency rescue, etc., and can also be equipped with various weapons. The vehicle has excellent off-road performance and can pass through harsh road conditions such as ramps, trenches, craters, and waterways to a certain extent. It is mainly used for infantry combat team operations, battlefield material supply, theater medical rescue, mobile combat command, field training and deployment, international anti-terrorism peacekeeping and other different missions, and can be modified accordingly.
Climatic conditions: Applicable to maximum altitude ≤ 5000m, other requirements comply with GJB1763 'Climate Adaptability Requirements for Military Off-Road Vehicles' Rainproofness: A sealing test was conducted after the Class II chassis was modified, and the cab has good sealing. Refer to Bus Rainproof Sealing Limits and Test Method Standards (QC/T 476-2007), it was inspected in accordance with the rain test method and rain sealing limit of DF Off-Road Vehicle Co., Ltd. (DFYY-ZL-013), and the rain sealing score was ≮94 points.
| Basic information | |
| drive | 6*6 |
| direction | left rudder |
| Chassis size | 7980×2490×2450mm |
| Vehicle size | / |
| total mass | 15000kg |
| curb weight | 5500kg |
| Chassis configuration | |
| Cab | Pointed tip, single row, air-conditioned, made of bulletproof steel plate |
| Number of seats | 2~3 people |
| Wheelbase | 4600+1400mm |
| Frame | Ladder-shaped frame, with front and rear tow hooks, made of high-strength steel plate |
| engine | DFCummins ISDe300 40 |
| Gearbox assembly | Mechanical manual six speed |
| transfer case assembly | High and low speed, full-time drive, with inter-axle differential lock, which can be forced to lock |
| Maebashi | 5T disconnected, gear-type wheel-side reduction transaxle |
| middle bridge | 5T disconnected, gear-type wheel-side reduction transaxle |
| rear axle | 5T disconnected, gear-type wheel-side reduction transaxle |
| tank | 150L+60L |
| circuit | 24V circuit system, dual 28V150A generators |
| suspension system | Front: double wishbone independent suspension, variable stiffness coil spring (jump limit 150mm), with two-way hydraulic cylinder shock absorber and lateral stabilizer bar Middle/rear: double wishbone independent suspension, variable stiffness coil spring (jump limit 150mm), with two-way wave cylinder shock absorber and lateral stabilizer bar |
| Braking method | Dual-circuit air pressure braking system, 6S/6M ABS; air pressure disc brake, rear axle energy storage parking brake |
| tire | 365/80R20 (optional inner support); 10.0-20 split aluminum alloy rims |
| Bodywork configuration | |
| Tops | / |
| engine | |
| engine | DFCummins ISDe300 40 |
| horsepower | 300 |
| emission | National IV |
| Displacement | 6.7L |
| Number of cylinders | 6 |
| Output power | 221kw |
| Torque | 1100N.m |
| Speed | 2500rpm |
| Fuel type | diesel fuel |
| Performance parameters | |
| speed | 120km/h |
| wading depth | 1200mm |
| Obstacle clearance height | 550mm |
| ground clearance | 400mm |
| approach angle | 45° |
| departure angle | 60° |
| front overhang | 1050mm |
| Rear suspension | 800mm |
| Turning diameter | 20m |
| trench width | 750mm |
| Wheelbase | 2100mm |
| Stable speed | ≤2.5km/h |
| gradeability | 60% |
| Driving side slope | 40% |
| Mileage | ≥600km |
| other | |
| other | / |














The first step: Negotiate purchase requirements
Customers can inform us of their needs by phone/WeChat or on-site inspection.
Step 2: Customize the plan
The company will recommend corresponding models or customize vehicle configurations according to your needs.
Step Three: Sign the Contract
Both parties sign a vehicle purchase and sale contract and pay the contract deposit in advance (the contract can be signed by fax or in person).
Step 4: Arrange production
Issue production plans and arrange production.
Step Five: Vehicle Completion
After the vehicle is offline for inspection, the remaining balance of the vehicle must be paid and relevant procedures completed.
Step Six: Logistics Departure
Customers can pick up the vehicle from the factory, or negotiate with our company to arrange delivery to a designated location.
other :
1. The company can provide customers with export customs declaration services.
2. Complete after-sales service station to solve your worries!