| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
The civilian version of the M50DF Mengshi is a high-mobility special chassis. Its superior off-road performance can be modified into various special vehicles. It is suitable for driving in harsh road sections such as forests, swamps, mountain roads, and snowy areas. It is suitable for modification into special vehicles such as patrol vehicles, rescue vehicles, engineering vehicles, and pickup trucks.
The vehicle comes with a reflective vest, tire lever (jack rocker), double-ended wrench ( 13-15), double-ended wrench (16-18), double-ended wrench (21-24), wheel nut socket wrench, driver, carp pliers, 5-ton jack, warning triangle, and parking wedge.
| Basic information | |
| drive | 4*4 |
| direction | left rudder |
| Chassis size | 5320*2310*1950mm |
| Vehicle size | / |
| total mass | 6000kg |
| curb weight | 3450kg (automatic transmission 3580kg) |
| Chassis configuration | |
| Cab | Pointed, single row, air-conditioned |
| Number of seats | 2 people |
| Wheelbase | 3800mm |
| Frame | Ladder frame structure, box-shaped longitudinal beam section, with front and rear bumpers |
| Gearbox assembly | Manual 5-speed (automatic 6-speed optional) |
| transfer case assembly | DT200 mechanical chain type |
| Maebashi | 2.6T (main reducer i =2.56, wheel reducer i =1.92) |
| middle bridge | / |
| rear axle | 3.4T (main reducer i=2.56, wheel reducer i=1.92) |
| tank | Main and auxiliary 70L/57L |
| circuit | 24V negative ground |
| suspension system | Front suspension: double wishbone independent suspension with hydraulic shock absorbers with stabilizer bar Rear suspension: double wishbone independent suspension with hydraulic shock absorbers with thrust rods |
| Braking method | Service brake: front and rear hydraulic disc brakes, dual-circuit hydraulic braking system, with domestic ABS Parking brake: Central drum brake (rear axle) |
| tire | 305/80R18 tubeless radial tire (4) |
| Bodywork configuration | |
| Tops | / |
| engine | |
| engine | DFCummins D4.0 NS6B195 |
| horsepower | 195 |
| emission | National VI |
| Displacement | 4L |
| Number of cylinders | 4 |
| Output power | 143kW |
| Torque | 730N.m |
| Speed | 2400rpm |
| Fuel type | diesel fuel |
| Performance parameters | |
| speed | 120km/h |
| wading depth | 1200mm |
| Obstacle clearance height | 400mm |
| approach angle | 45° |
| departure angle | 35° |
| front overhang | 630mm |
| Rear suspension | 890mm |
| Turning diameter | 8.5m |
| trench width | 700mm |
| Steady speed | 3km/h |
| fuel | ≤13.5L/100km |
| gradeability | 60% |
| Slope holding ability | 40% |
| other | |
| other | / |















The first step: Negotiate purchase requirements
Customers can inform us of their needs by phone/WeChat or on-site inspection.
Step 2: Customize the plan
The company will recommend corresponding models or customize vehicle configurations according to your needs.
Step Three: Sign the Contract
Both parties sign a vehicle purchase and sale contract and pay the contract deposit in advance (the contract can be signed by fax or in person).
Step 4: Arrange production
Issue production plans and arrange production.
Step Five: Vehicle Completion
After the vehicle is offline for inspection, the remaining balance of the vehicle must be paid and relevant procedures completed.
Step Six: Logistics Departure
Customers can pick up the vehicle from the factory, or negotiate with our company to arrange delivery to a designated location.
other :
1. The company can provide customers with export customs declaration services.
2. Complete after-sales service station to solve your worries!