| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
The CSK162 protected assault vehicle is mainly used as an infantry combat team combat vehicle to perform rapid deployment tasks on the battlefield. It can also be modified accordingly according to different missions. DF MengshiThe CSK162 protected assault vehicle is a highly maneuverable and high-performance off-road vehicle independently developed by the DF company, which can travel in extremely harsh environments. It adopts Cummins 200-horsepower engine, diaphragm spring clutch, full-time four-wheel drive two-speed transfer case, drive axle with limited-slip differential, wheel reducer, central tire inflation and deflation system, tubeless radial off-road pattern tires, hydraulic disc brakes (with anti-lock braking system ABS and electronic traction control system ETC), front and rear coil spring independent suspension, and load-bearing protective body.
DF MengshiCSK162 meets the requirements of high-mobility off-road vehicles and is suitable for driving on graded highways, rural dirt roads, emergency military roads and roadless areas (referring to a certain degree of undulations, mud, sandy jungles, etc.). It can be transported using IL-76, Y-8 and other aircraft, landing ships and railway flat cars, and can be airdropped by IL-76 aircraft.
| Basic information | |
| drive | 4*4 |
| direction | left rudder |
| Chassis size | / |
| Vehicle size | 4950×2375×1860mm |
| total mass | 6300kg |
| curb weight | 4900kg |
| Loading quality | 1400kg |
| Chassis configuration | |
| Cab | Pointed tip, single row, air-conditioned, made of bulletproof steel plate |
| Number of seats | 6 people |
| Wheelbase | 3300mm |
| Frame | Ladder-shaped frame, with front and rear tow hooks, made of high-strength steel plate |
| engine | DFCummins ISDe300 40 |
| Gearbox assembly | Mechanical manual 5 speed |
| transfer case assembly | Full-time four-wheel drive, high and low gears |
| Maebashi | 2.9T |
| middle bridge | / |
| rear axle | 5T |
| tank | 50L+56L |
| circuit | 24V circuit system, negative ground |
| suspension system | Double wishbone independent suspension, coil springs, two-way hydraulic shock absorbers |
| Braking method | Dual-circuit air pressure braking system, 6S/6M ABS; air pressure disc brake, rear axle energy storage parking brake |
| tire | 305/80R18MPT (4 strips) |
| Bodywork configuration | |
| Tops | / |
| engine | |
| engine | DFCummins ISDe200 41 |
| horsepower | 200 |
| emission | National IV |
| Displacement | 4.5L |
| Number of cylinders | / |
| Output power | 147kW |
| Torque | 570N.m |
| Speed | /rpm |
| Fuel type | diesel fuel |
| Performance parameters | |
| speed | 120km/h |
| wading depth | 750mm (optional 1200mm) |
| Obstacle clearance height | 450mm |
| ground clearance | 400mm |
| approach angle | 56° |
| departure angle | 40° |
| front overhang | 650±5mm |
| Rear suspension | 1000±5mm |
| Turning diameter | 15m |
| trench width | 700mm |
| Wheelbase | 1913/1917mm |
| Fuel consumption | 19L/100km |
| gradeability | 60% |
| Driving side slope | 40% |
| Mileage | ≥600km |
| other | |
| other | Vehicle tools, fire extinguishers, jacks |














The first step: Negotiate purchase requirements
Customers can inform us of their needs by phone/WeChat or on-site inspection.
Step 2: Customize the plan
The company will recommend corresponding models or customize vehicle configurations according to your needs.
Step Three: Sign the Contract
Both parties sign a vehicle purchase and sale contract and pay the contract deposit in advance (the contract can be signed by fax or in person).
Step 4: Arrange production
Issue production plans and arrange production.
Step Five: Vehicle Completion
After the vehicle is offline for inspection, the remaining balance of the vehicle must be paid and relevant procedures completed.
Step Six: Logistics Departure
Customers can pick up the vehicle from the factory, or negotiate with our company to arrange delivery to a designated location.
other :
1. The company can provide customers with export customs declaration services.
2. Complete after-sales service station to solve your worries!