| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
DFAs a classic domestic military vehicle, the EQ2070G cross-country personnel carrier has stable performance as its biggest feature, making the vehicle favored by countries around the world.
The chassis adopts the DF153 classic cab, and all parts and components adopt military standards. As a military vehicle chassis, durability and excellent off-road performance are the most basic. Due to various advantages, this chassis is often used to modify it into greening sprinklers, dump trucks, garbage trucks, van transporters, etc. It is also a best-selling model for export. DFAs a classic domestic military vehicle, the EQ2070G cross-country personnel carrier has stable performance as its biggest feature, making the vehicle favored by countries around the world. The chassis adopts the DF153 classic cab, and all parts and components adopt military standards. As a military vehicle chassis, durability and excellent off-road performance are the most basic. Due to various advantages, this chassis is often used to modify it into greening sprinklers, dump trucks, garbage trucks, van transporters, etc. It is also a best-selling model for export.
| Basic information | |
| drive | 4*4 |
| direction | Left rudder/right rudder |
| Chassis size | 7038*2480*2780mm (regular length 6438mm) |
| total mass | 7910kg |
| curb weight | 4955kg |
| Chassis configuration | |
| Cab | Flat head, one and a half rows, with air conditioning |
| Number of seats | 3 people |
| Wheelbase | 4200mm (conventional 3600mm) |
| Frame | 860*232mm |
| engine | Cummins B190 33/B170 33/B210 33 |
| Gearbox assembly | Manual 5-speed/6-speed/small eight-speed |
| transfer case assembly | High and low gears |
| Maebashi | 3.6T |
| rear axle | 4.1T |
| tank | 210L (can be increased in space) |
| circuit | 24V circuit system |
| suspension system | Leaf spring 9/11 |
| Braking method | Air brake |
| tire | 12.5R20 (4+1) |
| Bodywork configuration | |
| Tops | ≥4185mm (normal is 4585mm) |
| engine | |
| engine | Cummins B190 33 |
| horsepower | 190 |
| emission | National Three |
| Displacement | 5.9L |
| Number of cylinders | 6 |
| Output power | 140kw |
| Torque | 640N.m |
| Speed | 2500rpm |
| Fuel type | diesel fuel |
| Performance parameters | |
| speed | 87km/h |
| approach/departure angle | 35°/33° |
| front/rear suspension | 1400/1430mm |
| Wheelbase | 1920/1830mm |
| ground clearance | 315mm |
| gradeability | 60% |
| standing slope | 40% |
| wading | 1000mm |
| Overcome obstacles | 550mm |
| Turning diameter | 15m |
| other | |
| other | Fire extinguishers, vehicle tools |














The first step: Negotiate purchase requirements
Customers can inform us of their needs by phone/WeChat or on-site inspection.
Step 2: Customize the plan
The company will recommend corresponding models or customize vehicle configurations according to your needs.
Step Three: Sign the Contract
Both parties sign a vehicle purchase and sale contract and pay the contract deposit in advance (the contract can be signed by fax or in person).
Step 4: Arrange production
Issue production plans and arrange production.
Step Five: Vehicle Completion
After the vehicle is offline for inspection, the remaining balance of the vehicle must be paid and relevant procedures completed.
Step Six: Logistics Departure
Customers can pick up the vehicle from the factory, or negotiate with our company to arrange delivery to a designated location.
other :
1. The company can provide customers with export customs declaration services.
2. Complete after-sales service station to solve your worries!