| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
The Chinese Automobile Company initially developed a long-distance off-road vehicle called the EQ140 (25Y), which achieved many achievements on the battlefield and was dubbed a 'hero vehicle'.
As an early military off-road truck built for the army in my country, the EQ2082 not only has outstanding off-road performance, but also has compatibility suitable for various modifications. This double-row truck chassis is modified from the EQ2082. The length of the cab is extended to two rows of seats. The rear row can accommodate 3 people. It is suitable for modification into road rescue vehicles, electric emergency repair vehicles and other special vehicles that urgently require manpower and material resources to carry out work.
| Basic information | |
| drive | 6*6 |
| direction | left rudder |
| Chassis size | 6700×2150×2400mm |
| Vehicle size | / |
| total mass | 7800kg |
| curb weight | 4370kg |
| Chassis configuration | |
| Cab | Pointed head, double row, air-conditioned |
| Number of seats | 4~5 people |
| Wheelbase | 3600+1100mm |
| Frame | 860*232mm |
| engine | Cummins B170 33 |
| Gearbox assembly | Manual 5 speed |
| transfer case assembly | High and low gears |
| Maebashi | 2.5T |
| middle bridge | 2.5T |
| rear axle | 2.5T |
| tank | 130L |
| circuit | 24V circuit system |
| suspension system | Leaf spring11/15 |
| Braking method | Air brake |
| tire | 305/80R20(6+1) |
| Bodywork configuration | |
| Modification size | ≥3700mm |
| engine | |
| engine | Cummins B170 33 |
| horsepower | 170 |
| emission | National Three |
| Displacement | 5.9L |
| Number of cylinders | 6 |
| Output power | 125kw |
| Torque | 560N.m |
| Speed | 2500rpm |
| Fuel type | diesel fuel |
| Performance parameters | |
| speed | 85km/h |
| wading depth | 505mm |
| approach angle | 37° |
| departure angle | 39° |
| front overhang | 1040 |
| Rear suspension | 900 |
| Wheelbase | 1860/1840/1850mm |
| ground clearance | 275mm |
| gradeability | 60% |
| Obstacle clearance height | 415mm |
| other | |
| other | Water buckets, oil buckets, fire extinguishers, vehicle tools, tarpaulin poles |












The first step: Negotiate purchase requirements
Customers can inform us of their needs by phone/WeChat or on-site inspection.
Step 2: Customize the plan
The company will recommend corresponding models or customize vehicle configurations according to your needs.
Step Three: Sign the Contract
Both parties sign a vehicle purchase and sale contract and pay the contract deposit in advance (the contract can be signed by fax or in person).
Step 4: Arrange production
Issue production plans and arrange production.
Step Five: Vehicle Completion
After the vehicle is offline for inspection, the remaining balance of the vehicle must be paid and relevant procedures completed.
Step Six: Logistics Departure
Customers can pick up the vehicle from the factory, or negotiate with our company to arrange delivery to a designated location.
other :
1. The company can provide customers with export customs declaration services.
2. Complete after-sales service station to solve your worries!