| Availability: | |
|---|---|
| Quantity: | |
This model is the chassis of the 'Hero Car' 25Y, which is the Category 4 chassis of the classic model EQ2082E6D two-and-a-half-ton diesel off-road vehicle.
| Basic information | |
| drive | 6*6 |
| direction | left rudder |
| Chassis size | Length: 6005mm |
| total mass | 7800kg |
| Chassis configuration | |
| Wheelbase | 3190+1100mm |
| Frame | 860*232mm |
| engine | / |
| Gearbox assembly | Manual 5 speed |
| transfer case assembly | High and low gears |
| Maebashi | 2.5T |
| middle bridge | 2.5T |
| rear axle | 2.5T |
| tank | 160L |
| circuit | 24V circuit system |
| suspension system | Leaf spring 9/13 |
| Braking method | Air brake |
| tire | 11R18 (6+1 items) |
| Bodywork configuration | |
| Tops | ≥3700mm |
| Performance parameters | |
| wading depth | 1100mm |
| approach angle | 27° |
| departure angle | 43° |
| front overhang | 1340 |
| Rear suspension | 770 |
| Wheelbase | 1774mm |
| ground clearance | 285mm |
| gradeability | 60% |
| Slope holding ability | 40% |
| other | |
| other | Vehicle tools |






The first step: Negotiate purchase requirements
Customers can inform us of their needs by phone/WeChat or on-site inspection.
Step 2: Customize the plan
The company will recommend corresponding models or customize vehicle configurations according to your needs.
Step Three: Sign the Contract
Both parties sign a vehicle purchase and sale contract and pay the contract deposit in advance (the contract can be signed by fax or in person).
Step 4: Arrange production
Issue production plans and arrange production.
Step Five: Vehicle Completion
After the vehicle is offline for inspection, the remaining balance of the vehicle must be paid and relevant procedures completed.
Step Six: Logistics Departure
Customers can pick up the vehicle from the factory, or negotiate with our company to arrange delivery to a designated location.
other :
1. The company can provide customers with export customs declaration services.
2. Complete after-sales service station to solve your worries!